Profile uczestniczek

Eliza Pyciak Profil Elizy
4824
Sandra Mastalerz Profil Sandry
3898
Kasia Liberska Profil Kasi
2863
Asia Ruszczyk Profil Asi
2304
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy

Tagi dieta easytone reebok

Tydzień szósty: jem pięć porcji warzyw oraz dwie porcje owoców dziennie!

Zalecenia dietetyków mówią, że należy spożywać około 0,5kg warzyw dziennie, jest to mniej więcej 5 porcji każdego dnia. Uwzględnienie tej zasady w codziennym menu ma szczególne znaczenie ze względu na znaczną ilość witamin, minerałów, błonnika oraz wiele związków biologicznie czynnych, tzw. fitozwiązków jakich dostarczają nam warzywa oraz owoce.

Badania epidemiologiczne jednogłośnie pokazują, że wysokie spożycie warzyw i owoców wiąże się z mniejszym ryzykiem wielu chorób przewlekłych, zwłaszcza tych dotyczących układu krążenia. Duża ilość warzyw w diecie zmniejsza także ryzyko cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów np. jelita grubego, żołądka czy płuc.

Warzywa ze względu na ogrom witamin i związków mineralnych należy włączać do każdego posiłku – czy to w postaci przekąski, dania głównego czy też soku. Owoce natomiast poza witaminami zawierają dość sporo fruktozy (cukru owocowego) dlatego lepiej z nimi nie przesadzać – dwie porcje dziennie powinny wystarczyć.

Warzywa, które z powodzeniem możemy jeść na surowo (pomidor, marchew, papryka czy sałata) warto jak najczęściej spożywać właśnie w tej formie. Natomiast w przypadku warzyw, które należy ugotować, aby był lżej strawne warto użyć do tego garnka do gotowania na parze oraz gotować je jak najkrócej, tak aby do minimum ograniczyć stratę witamin nie odpornych na działanie wysokich temperatur. Druga zasada odnośnie warzyw i owoców dotyczy sezonowości – szczególnie latem i jesienią dbajmy o to żeby na naszym stole gościły produkty świeże krajowe. Dopiero zimą oraz wczesną wisoną sięgajmy po owoce południowe, egzotyczne i przetwory owocowo-warzywne.

Twoje zadanie na ten tydzień:

Miej zawsze pod ręką słodką marchewkę, selera naciowego, cykorię czy kolorową paprykę, ew. pokrojoną w cząstki pomarańczę lub kiwi, kilka truskawek, czy jabłko. Pamiętaj o surówkach i sałatkach do obiadu. Włączaj warzywa do każdego posiłku, także robiąc kanapki pamiętaj o dodatku sałaty, pomidora, pietruszki czy rzeżuchy. Na szybkie śniadanie lub przekąskę zmiksuj sobie koktajl warzywno-owocowy np. na bazie mleka czy napoju fermentowanego. Zasadź w doniczce rzeżuchę, kiełki lub pietruszkę.

Sałatka idealna na lunch

ok. 200 g różnych sałat (lodowej, masłowej, czerwonej, rukoli itp.)
70 g fasolki szparagowej
2 jajka ugotowane na twardo
150 g pomidorków koktajlowych
czubata łyżeczka przyrumienionych na patelni ziaren słonecznika
1/4 małej cukinii
10 dużych zielonych oliwek
łyżeczka musztardy
łyżeczka miodu
3 łyżki oliwy

Sałatę porwij na kawałki, na to nałóż ugotowaną i pokrojoną na małe cząstki fasolkę, następnie pomidorki oraz oliwki pokrojone na połówki, cukinię umyj i nie obieraj (jeśli jest młoda), pokrój na cienkie półplasterki i posyp nimi sałatkę. Ugotowane na twardo jajka obierz i pokrój na ósemki, udekoruj nimi sałatkę. Wszystko posyp słonecznikiem i polej sosem.

sos: łyżka musztardy, łyżka miodu, pół filiżanki oliwy
Dokładnie połącz wszystkie składniki.

Autor: Wei

Dodaj zdjęcia do komentarza (maksymalnie 5 zdjęć).

Dozwolone formaty plików to: jpg, png, gif do 20MB.

Wybierz zdjęcia